Články
Přednáška: Keltové a jejich mince II. část - knihovna Kroměříž
V rámci přednášky se seznámíte s vývojem motivů na keltských mincích, na našem území, a to v období předoppidálního do období oppidálního (2. a 1. století před Kristem)
přednáší
Radomil Kubiš
13. 6. 2024 v 16:30h (konferenční sál knihovny)
Samostatná vědecká práce PDF
Studie: rozbor typologie motivů 1/24 statéru typ Staré Hradisko – degradace raznice jednoho z motivů
Je možné, že Váš prohlížeč zobrazí chybové hlášení, jedná se o NEvalidní proces, kdy numismatický web není určený pro ukládání a distribuci dat. Hlášení musíte ignorovat pak vše funguje OK. ,-)
NUMISMATIKA - SBĚRATELSTVÍ - INVESTICE
Co je vlastně NUMISMATIKA, kdo se věnuje SBĚRATELSTVÍ a co je INVESTICE? Kdo zná rozdíly a jak se to vlastně odlišuje? Jakými se to řídí pravidly? I takové informace se dočtete v tomto jistě zajímavém článku.
Měď a bronz v mincovnictví
Měď – první doložený zpracovaný kov člověkem a její nejznámější a do dnešních dob využívaná slitina, kterou je BRONZ. Jaký zásadní význam měly tyto kovy v mincovnictví se dočtete v mém článku na toto téma.
Stříbro v mincovnictví
Stříbro – bílý lesklý kov chemické značky Ag (argentum) a hustoty 10,5. Pro poměrně nižší bod tání 961 °C, dobrou kujnost a tažnost, a především pro vzácnost je již od nejstarších dob stříbro používáno k ražbě mincí. Stříbrné jsou nejstarší evropské mince tetradrachmy (didrachmy, stříbrné statéry) ražené na řeckém ostrově Aigina v 6. stol. př. n. l.
Zlato v mincovnictví
Zlato - ušlechtilý žluto lesklý kov, chemické značky Au (aurum) a hustoty 19,3. Čisté zlato je měkký těžký kov, který je chemicky velmi stálý a reaguje pouze s látkami obsahujícími volný chlór a rtuť, s nimiž snadno vytváří sloučeniny (chloridy, amalgámy).
K čemu slouží Portfolio ?
Jak vzniklo LOGO numismatiky Kroměříž alias K-mince.cz
V tomto osobním článku se dozvíte jak jsem k logu přišel. Jak trnitá byla jeho tvorba a co se za ním vlatně skrývá.
Přednáška: Keltové a jejich mince - knihovna Kroměříž
V rámci přednášky budete seznámeni s raným keltským mincovnictvím předoppidálního období (3. a 2. století před Kristem), s vyobrazením prvních motivů na mincích a jejich předlohami
přednáší
Radomil Kubiš
16. 11. 2023 v 16:30h (konferenční sál knihovny)